Ürününüzü Müşterilerinize Sunmadan Önce Sormanız Gereken 7 Soru

1 – Farklı mı?

Günümüzde pazarlamanın ürünlerin kendi kendini pazarladığı bir noktaya geldiğini takip ediyor olmalısınız. Tabii böyle bir ürününüzün olması ve kendi tanıtımını kendisinin yapmasını istiyorsanız, burada “farklılık stratejinizin” öne çıkacağını bilmeniz gerekiyor. Ürününüzün müşteriniz ve rakipleriniz arasında bir çizgide durması, bunun yanında şu soruya “Hayır” cevabını veriyor olmanız gerekiyor: “Ürününüzün yaptığını bir başkası tıpkı sizin yaptığınız gibi yapıyor mu?

2- İlgi çekici mi?

Eğer ürününüz müşterinizin amaçlarına ulaşmasına yardımcı olmuyorsa, bu sizin için bir sorun olabilir. Ürününüz sunduğu çözümle müşterinin zihninde “değişim” kelimesini ortaya çıkarmalı ve müşterinizi ürün hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için sorular sormaya teşvik etmeli.

3- Müşterinin ihtiyaçlarına özel mi?

Genellikle bu sorunun cevabı şirketinizin ürününüzle nasıl bir değer yarattığının anlatılmasıyla verilir, ancak bu değeri anlatırken her müşterinin kendine özel ihtiyaçları olacağını ve bu ihtiyaçların da sizin ürününüzle çözülmesini talep edeceklerini unutmayın. Bu özel ihtiyaçlara dokunan bir ürüne sahipseniz, ürününüz gerçekten ilgi çekici olacaktır.

4- Ölçülebilir sonuçlar doğuruyor mu?

Karmaşık ROI (Return of Investment) tablolarını unutun. Ürününüzü kullanmak müşterilerinizin hedeflerine ulaşmalarında “ilk bakışta ölçülebilir fayda” sağlayabiliyorsa tercih edileceğiniz anlamına gelecektir. Müşterinizin ürününüzle ulaşacağı yeni ve verimli sonuçları farketmesini sağlayarak ilgi odağı olabilirsiniz.

5- Zaman kazandırıyor mu?

Dakikalara gittikçe daha fazla etkileşim sıkıştırdığımız bu zamanlarda, her ürünün tabanında “zaman kazandırma etiketi” olması gerekiyor. Müşterilerinizin “ürününüze sahip olmadıklarında zaman kaybedecekleri” hissini yaratmanız, kısa zamanda seçim yapmaları gerektiğini onlara hatırlatacaktır.

6- Kolay hatırlanabilir mi?

Siz ürünüzü uzun tanıtım yazıları, kitapçıklar ya da broşürlerle anlatabilirsiniz ancak müşterilerinizin ürününüzden bahsederken sizin kadar vakit ayırmayacaklarını unutmayın. Ürününüzün sunduğu avantajlar hem kolay hatırlanır hem de kolay açıklanır olmalı.

7- Müşteriniz ürünü savunabiliyor mu?

İnsanların çevreleri tarafından onaylanma ihtiyacı taşıdılarını aklınızda bulundurun. Müşterileriniz ürününüzü kullanıyorsa emin olun bu ürünü neden kullandığını arkadaşlarına anlatabilmesi gerekiyor. Müşterilerinize bu “anlatım cümlesini ne kadar açık ve net bir şekilde sunarsanız, müşterinin “doğru tercih” yapıyor olma dürtüsünü o kadar öne çıkarır ve tercih edilen sizin ürününüz olur.

Bu maddeler hakkında düşüncelerinizi ve varsa sizin eklemelerinizi paylaşırsanız, yeni ürün çıkaracak girişimcilere hep birlikte destek olabiliriz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *